С тази моя скромна храна радвам семейството си и приятелите ни. Готвя за удоволствие.Тръпка е да знаеш, че след кратък престой пред печката ще се получи още едно ново блюдо.Рядко повтарям стари ястия.Импровизирам смело.Идеите ми са много и затова реших да споделя с вас семейната ни кухня. С поздрави: МАРГИ
Всичко за мен
- МАРГАРИТА ДИМИТРОВА
- Червен бряг, Плевенска, Bulgaria
- Кулинарията е моето любимо хоби. Започнах да готвя още от детска възраст и продължавам до днес. Много бързо, воден от интерес и любопитство, още в първите години на нашия семеен живот със същото се захвана и моят съпруг. И така в кухнята станахме двама. Вечер, сядайки на трапезата, правим бърза уговорка за следващия ден- кой ще е на линия и кой ще подхваща тенджерите. И, разбира се, действаме. Понякога сме и двамата, а понякога тайно си правим приятни изненади. Често намираме време за любимото и полезно занимание, имаме стимул да готвим и го правим с желание и лекота. Опитваме различни рецепти, много често импровизираме, приготвяме и малко „ по- завъртяни” блюда, но предимно залагаме на лесните, семплите, възможно по- евтините и достъпни ястия. А на всички вас, които харесвате приготвеното от нас и го оценявате- БЛАГОДАРИМ ОТ СЪРЦЕ!
вторник, 23 юни 2026 г.
КЮФТЕТА С БЯЛ СОС
Готвя ги веднъж в годината. И аз не знам защо толкова рядко, но е така. Споделям моя начин на направа на соса, чиято застройка не е само с жълтък, а с две цели яйца. Уточнявам, че той не се пресича. Даже стои лек и пухкав, което е видимо от снимката.
ПРОДУКТИ:
ЗА КЮФТЕТАТА:
500 г кайма смес / телешко и свинско/
1 средно голяма глава кромид лук
1/ 2 каф. ч. ориз
1 яйце
малко сол
чубрица
черен пипер
допълнителни подправки /по ваше желание /… аз слагам по мъничко джоджен или босилек
брашно за овалване на кюфтетата
около 2 литра вода, в която те ще се варят
ЗА СОСА:
5- 6 с. л. олио
30 г краве масло / по желание/
1 средно голяма глава лук
млян черен пипер
сол на вкус
За застройка:
2 яйца
1 ч. ч. кисело мляко
4- 5 с. л. брашно
1 с. л. сок от лимон
За поръсване на готовото ястие:
нарязана прясна целина / за мен е задължителна/
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:
В тенджера слагам двата вида мазнина и запържвам за кратко нарязаната на ситно втора глава лук. Наливам водата и я изчаквам да кипне.
Соля на вкус и добавям млян черен пипер.
Пускам внимателно кюфтетата, които приготвям като омесвам хубаво каймата с настъргания лук, измития в три студени води ориз, яйцето и подправките.. Оформям 10 кюфтета и ги овалвам в брашно. Оставям ги да се варят в продължение на 30 минути.
Застройката правя като разбивам с миксер яйцата на пяна плюс малко солчица. Към тях добавям млякото, брашното и лимоновия сок. Разбърквам всичко добре.
В застройката започвам да сипвам с черпак от горещия сос. Бъркам непрекъснато. Връщам полученото обратно в тенджерата, когато температурата се е уеднаквила с тази на бульона. Разбърквам непрекъснато, за да не залепне брашното на дъното и да не се пресекат белтъците.
Оставям ястието да клокне и го отстранявам от котлона.
Сервирам кюфтената манджа топла с нарязана целина отгоре.
По желание можем да пасираме соса.
ПРОДУКТИ:
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)












Няма коментари:
Публикуване на коментар